Шановні відвідувачі!
Вітаємо  Вас на офіційному веб-сайті Попільнянської районної ради.
Даний сайт було розроблено з метою доступу до публічної інформації про районну раду та її роботу.
Тут ви зможете ознайомитись із структурою ради, її керівництвом, депутатами, а також роботою постійних комісій і сесій, проектами, які виносяться на їх розгляд, прийнятими рішеннями та іншою офіційною і, сподіваємось  корисною для Вас інформацією!

 

169 Про Програму оздоровлення території Попільнянського району від сказу на 2016-2020 роки

trizyb1
У К Р А Ї Н А
ПОПІЛЬНЯНСЬКА РАЙОННА РАДА
ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

 Десята сесія                                                                               VІІ скликання

 від  12.10.2016       № 169

Про  Програму оздоровлення
території Попільнянського району
від сказу на 2016-2020 роки

          Керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 32 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», Закону України «Про ветеринарну медицину», з метою забезпечення стабільної епізоотичної ситуації та недопущення захворювання тварин на сказ в районі, враховуючи рекомендації постійної комісії районної ради з гуманітарних питань та соціального захисту населення, районна рада

ВИРІШИЛА:

 1. Затвердити Програму оздоровлення території Попільнянського району від сказу на 2016-2020 роки  (додається).

 2. Управлінню фінансів райдержадміністрації (Вацківський О. В.), в межах фінансових можливостей, передбачити кошти для фінансування  Програми оздоровлення території Попільнянського району від сказу на 2016-2020 роки.

 3. Рекомендувати органам місцевого самоврядування розробити та затвердити відповідні програми, передбачити видатки на фінансування витрат, пов’язаних із реалізацією Програми.

 4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з гуманітарних питань та соціального захисту населення.

 

 Голова ради                                                                    П. А. Боровський

 

Додаток
до рішення районної ради
від 12.10.2016 № 169

 ПРОГРАМА
оздоровлення території Попільнянського  району
від сказу на 2016-2020 роки

1. Паспорт програми 

1.

Ініціатор розроблення програми

Управління Держпродспоживслужби в Попільнянському  районі

2.

Розробник програми

Управління Держпродспоживслужби в Попільнянському  районі

3.

Співрозробники програми

 Управління Держпродспоживслужби в Попільнянському  районі, районна державна лікарня ветеринарної медицини

4.

Відповідальний виконавець програми

 Відділ агропромислового розвитку  райдержадміністрації

5.

Учасники програми

Райдержадміністрація,  виконкоми сільських та селищних рад, Попільнянська районна організація «Українського товариства  мисливців та рибалок», Дочірнє підприємство «Коростишівський лісгосп АПК», Державне підприємство  «Попільнянське  районне товариство мисливців та рибалок  «Сокіл»,районна державна лікарня ветеринарної медицини  

6.

Термін реалізації програми

 2016 - 2020 роки

7.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми

  

Районний  бюджет, селищні та сільські бюджети

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми

 

111,000 тис.грн.

 2 . Загальні положення

1.Сучасний стан проблеми

Сказ – особливо небезпечна  гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломіеліту, паралічами та закінчується смертю. У відповідності до оцінки ВООЗ, вона входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.

 За останні 10 років в Україні щорічно реєструється зростання епізоотії сказу, так в  Житомирській області в 2015 році зареєстровано 58 неблагополучних пунктів по сказу в яких захворіло 65 тварин, що на 22 більше ніж у 2014 році, за 5 місяців  2016 року вже зареєстровано 22 неблагополучні пункти. По Попільнянському району зареєстровано   в 2015 році два неблагополучні пункти по сказу тварин: в селах  Попільня та Ходорків, в 2016 році – Макарівка, хутір Шовковиця.

 50 % випадків сказу пов’язані з лисицею червоною.

Не менш складною є епідеміологічна ситуація зі сказу серед населення. Так, якщо в 1994-1997 р.р. не було зареєстровано жодного випадку прояву хвороби серед людей, то тільки в 2007 році - 7 летальних випадків  людей від сказу,  2008 році - 2, 2014 - 4, 2015 - 6 (Донецька, Харківська, Одеська, Дніпропетровська область). В середньому щороку від цієї недуги помирає 3-4 особи. 

Напружена епізоотична ситуація щодо сказу серед диких, сільськогосподарських та особливо домашніх тварин (собак і котів) є реальною загрозою виникнення гідрофобії (сказу) серед людей. Щорічно в Україні понад 100 тис. осіб звертаються за медичною допомогою в лікувально-профілактичні заклади з приводу укусів дикими і домашніми тваринами. При цьому, понад 23 тис. осіб отримують курс антирабічних щеплень, з них більше 60% за безумовними ознаками.

Основна кількість ушкоджень людям наноситься собаками та котами. Також зростає кількість постраждалих від гризунів.

З кожним роком число осіб, яким призначено курс антирабічних щеплень, зростає. Це можна пояснити неблагополучною епізоотичною ситуацією зі сказу тварин .

Ускладнює ситуацію щодо сказу й неконтрольоване зростання чисельності бродячих собак. Сьогодні вкрай загострилась ситуація із забезпеченням антирабічними препаратами для проведення специфічної імунопрофілактики з метою попередження розвитку захворювання у людини, яку покусала, подряпала, ослинила невідома або хвора чи підозріла щодо захворювання на сказ тварина.

Особливе місце в системі заходів боротьби зі сказом природного типу повинна займати пероральна імунізація диких тварин, ефективність якої доведена світовим та європейським досвідом. Водночас проведення пероральної імунізації потребує систематизації і оптимізації дій  з науково-методичним їх обґрунтуванням і визначенням термінів проведення, з урахуванням  біологічних особливостей червоної лисиці як основного резервуара і джерела збудника сказу.

Отже, сказ є економічним тягарем для всієї країни у зв’язку з високою вартістю лікування потерпілих, діагностики хвороби, епізоотичного нагляду, профілактичної імунізації тварин.

          3. Мета програми.

         Основною метою програми є комплексне розв’язання  проблеми захисту населення, сільськогосподарських, домашніх і диких тварин від захворювання на сказ.

          4.Шляхи та засоби розв’язання проблеми.

         Основні засоби розв’язання проблеми, що потребують підтримки наступні:

          1). Організація системи епізоотичного моніторингу сказу;

          2). Профілактичні щеплення проти сказу собак та котів, а в зонах стійкого неблагополуччя – всіх сприйнятливих тварин;

         3). Комплексне регулювання чисельності епізоотологічно важливих видів диких тварин та пероральна їх імунізація;

         4).Серологічний контроль ефективності антирабічної вакцинації тварин;

         5).Вирішення проблеми бродячих та безпритульних тварин у  селищі міського типу, селах та прилеглих до них територіях;

         6).Проведення широкомасштабної дератизації на значних територіях сільгоспугідь;

         7).Проведення заходів  спрямованих на приведення  чисельності  червоної лисиці  до норм(1-0,5 особин  лисиці на 1000 га угідь);

         8).Забезпечення широкої інформаційно-просвітницької роботи серед населення  з питань  профілактики сказу через засоби масової інформації.

          9).Проведення масової  паспортизації домашніх собак та котів, після попереднього Їх обов’язкового  щеплення.

          5. Завдання і заходи програми

         Основними завданнями програми є організація і здійснення системи заходів, спрямованих на ліквідацію сказу на території району, яка базується на комплексі науково-методичного і нормативно-правового забезпечення  та включає: епізоотичний моніторинг, застосування сучасних засобів діагностики і профілактики, запровадження контролю їх ефективності,  системну  парентеральну вакцинацію свійських тварин з імунологічним моніторингом ефективності, заходи по контролю чисельності лисиці червоної і бродячих тварин на території району.

 6. Епізоотичний моніторинг

       Організація системи моніторингу сказу здійснюється шляхом епізоотичного обстеження, своєчасного виявлення спалахів хвороби та аналізу епізоотичної ситуації в неблагополучних пунктах, науково обґрунтованого прогнозу виникнення захворювання.

 7.Лабораторна діагностика та імунологічний моніторинг

         Лабораторна діагностика сказу  передбачає своєчасне диференційоване підтвердження захворювання шляхом:

1).Проведення комплексу лабораторних досліджень з використанням декількох методів (імунофлюорисценції з моноклональними антитілами, виділення збудника в культурі клітин, паолімеразно - ланцюгової реакції, імуноферментного аналізу та ін.);

2). Використання високочутливих експрес-тестів;

3).Запровадження в лабораторну  діагностику  сказу уніфікованих і стандартизованих засобів діагностики.

           8.Система контролю якості засобів профілактики.

Система  контролю якості засобів специфічної профілактики передбачає:

 1). Постійний контроль всіх серій вакцини для пероральної імунізації, які застосовуються Україні, згідно стандартів МЕБ і рекомендацій ВООЗ до їх застосування;

 2). Постійний контроль всіх серій вакцини для парентерального застосування,  у відповідності до міжнародних вимог;

  3). Систематичний контроль засобів діагностики згідно міжнародних вимог.

          9. Загальні протиепізоотичні заходи.

         Для організації і проведення протиепізоотичних заходів необхідно:

          1). Посилити контроль за переміщенням тварин з видачею відповідних супроводжуючих документів (включаючи домашню худобу, тварин для зоопарків, цирків, експериментальних та декоративних тварин) з урахуванням диференціації країн в залежності від епізоотичної ситуації зі сказу;

           2). Проводити регулювання чисельності лисиць, вовків, єнотовидних собак, бродячих собак і котів у стаціонарно неблагополучних на сказ місцевостях.

           10.Організація  імунопрофілактики тварин  проти сказу.       
  Імунопрофілактика  здійснюється  шляхом:        

          1).Забезпечення відповідних установ високоякісними антибіотиками, імунобіологічними препаратами (вакцинами);

          2).Чіткої організації і забезпечення обов'язкової реєстрації і обліку домашніх тварин  (в основному собак, котів) у житлово-експлуатаційних організаціях за місцем проживання їх власників;

          3). Проведення тотальної вакцинації і ревакцинації проти сказу домашніх та синантропних тварин вакцинами, які забезпечують напружений імунітет вже після першого щеплення, у ветеринарних установах з оформленням відповідних документів;

           4). Проведення  системної  пероральної  імунізації  диких м'ясоїдних  тварин  (2 рази на рік) високоімуногенними, термостабільними вакцинами, які не містять живого вірусу сказу  з щорічним визначенням території для проведення щеплень та буферних зон з урахуванням ризиків;

           5). При проведенні пероральної імунізації диких м'ясоїдних враховувати рекомендації МЕБ та ВООЗ.

          11.Освітнє та  інформаційно-просвітницьке  забезпечення  програми.                                                  

    З метою підготовки кадрів з питань боротьби зі сказом та проведення інформаційно-просвітницької роботи з населенням щодо його профілактики необхідно:

           1).Забезпечити інформування населення органами державної ветеринарної медицини щодо виконання заходів боротьби зі сказом, через галузеві та відомчі інформаційні системи та засоби масової інформації.

 12.Фінансування заходів реалізації Програми оздоровлення території Попільнянського району від сказу на 2016 – 2020 роки

з/п

Найменування
заходу

Очікувані
Джерела
фінансування

Обсяги фінансування (тис.грн.)

2016

2017

2018

2019

2020

1

Зниження чисельності лисиць, вовків та єнотовидних собак (заохочення мисливців)

Кошти районного  бюд-жету, селищний та сільські бюджети, інші джерела фінансування  не заборонені чинним законодавством.

5,0

5,0

5,0

5,0

5,0

2

Придбання антирабічної вакцини для імунізації  с/г та домашніх тварин

10,0

12,0

14,0

16,0

18,0

3

Придбання паливно-мастильних матеріалів

3,000

3,000

3,000

3,000

3,000

 

Всього:

 

18,0

20,0

22,0

24,0

27,0

          Фінансування програми здійснюється в межах видатків, передбачених відповідно районним та селищним, сільськими бюджетами та за рахунок інших джерел, незаборонених чинним законодавством, відповідно до потреб.

         Головним розпорядником коштів, виділених для виконання Програми, є Попільнянська районна державна адміністрація.

        Потреба в коштах складає  111,00 тис. гривень.

               13. Очікувані результати.

        Виконання програми передбачає:

   1). Зменшення кількості випадків захворювання на сказ серед домашніх і диких тварин та забезпечення стабільного і контрольованого епізоотичного стану в районі щодо сказу;

   2). Зменшення загрози контактів людей з хворими на сказ тваринами. Тим самим унеможливить захворювання людей на сказ;

   3). Створення цілісної системи взаємодії між ветеринарною і санітарно-епідеміологічною службами, органами державної влади і місцевого самоврядування, власниками тварин всіх форм власності та іншими зацікавленими службами  щодо вирішення проблеми зі сказом в районі.

Заходи щодо посилення боротьби зі сказом у Попільнянському  районі на 2016-2020 роки


п/п

З А Х О Д И

Термін
виконання

Відповідальні за
виконання

1

2

3

4

 

1).

 

1.Організаційні заходи

Проводити  аналіз епізоотичної ситуації щодо сказу.

Визначити зони стійкого неблагополуччя (території, де сказ реєструється щорічно або більше 2 разів протягом п’яти років).

Встановити за такими зонами епізоотичний та епідемічний нагляд.

Щорічно

Управління Держ-продспоживслужби в Попільнянському  районі

2).

Виносити питання щодо боротьби та профілактики сказу на розгляд місцевих органів державної виконавчої влади та на засідання надзвичайних комісій.

Щорічно

Управління Держ-продспоживслужби в Попільнянському  районі

3).

Посилити контроль у мисливських угіддях району щодо своєчасного виявлення хворих диких тварин та  недопущення розповсюдження захворювання тварин на сказ.

Постійно

Користувачі мисливських угідь

4).

Забезпечити своєчасну інформацію між установами держветмедицини і санітарно-епідеміологічною службою щодо захворювання тварин на сказ та людей, які звернулися в лікувально-профілактичні заклади за медичною допомогою з приводу укусів тваринами, підозрілими в захворюванні на сказ.

Постійно

Управління Держ-продспоживслужби в Попільнянському  районі

 

1).

2. Профілактичні заходи.

Забезпечити у повному обсязі проведення щеплень собак та котів проти сказу у всіх населених пунктах та господарствах району незалежно від форм власності, а в зонах стійкого неблагополуччя також  великої рогатої худоби та інших сприйнятливих тварин.

Щорічно

Управління Держ-продспоживслужби в Попільнянському  районі, районна державна лікарня  ветеринарної медицини

2).

Забезпечити клінічний огляд та карантинування тварин, які покусали людей чи тварин. Своєчасно повідомляти медичні установи про результати нагляду.

Постійно

Управління Держ-продспоживслужби в Попільнянському  районі, районна державна лікарня  ветеринарної медицини

3).

Систематично обстежувати мис-ливські угіддя, у випадку виявлення  трупів диких тварин,  або виявлення живих тварин з підозрілою поведін-кою, негайно повідомляти праців-ників державної служби ветеринар-ної медицини і доставляти патоло-гічний  матеріал для лабораторного дослідження на сказ.

Постійно

Користувачі мисливських угідь

4).

Проводити  дієві заходи  щодо  зни-ження  чисельності  лисиць,  вовків,  єнотовидних  собак  на  території  району.

Постійно

Користувачі мисливських угідь

5).

Проводити  заходи щодо зменшення кількості  безпритульних собак  та  котів  в  селищах міського  типу,  се-лах,  на  території  мисливських  угідь.  Встановити суворий контроль за дотриманням громадянами, під-приємствами, установами і органі-заціями правил утримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах району. До порушників застосовувати дійові заходи впливу.

Постійно

Виконкоми селищних та сільських рад,

користувачі мисливсь-ких угідь, управління Держпродспоживслужби в Попільнянському  районі, районна державна лікарня  ветеринарної медицини

6).

Обладнати пункти збору трупів сіль-ськогосподарських тварин, упоряд-кувати утилізацію боєнських відхо-дів, навести санітарний порядок на всіх тваринницьких фермах, не до-пускати утримання на них без при-тульних собак і котів. Охороняти сільськогосподарських тварин від нападу хижаків.

Постійно

Керівники с/г підпри-ємств, підприємств, що здійснюють переробку продуктів та сировини тваринного походжен-ня, управління Держ-продспоживслужби в Попільнянському  ра-йоні, районна держав-на лікарня  ветмедици-ни

 

 

 

1).

 

 

3. Заходи щодо ліквідації захворювання  тварин на  сказ.

Забезпечити карантинування упродовж 10 днів тварин, які поку-сали людей чи тварин. Про результати нагляду за карантинованими тваринами повідомляти медичну установу, в яку звернулися потерпілі від покусів люди.

Постійно

Управління Держпрод-споживслужби в Попільнянському  районі, районна державна лікарня  ветмедицини

2).

Встановити постійний нагляд за тваринами в епізоотичному вогнищі сказу, підозрілих у зараженні на сказ тварин вакцинувати антирабічною вакциною та утримувати під нагля-дом протягом 60 днів. Заборонити лікування або вакцинацію хворих і підозрілих у захворюванні на сказ тварин.

Постійно

Управління Держпрод-споживслужби в По-пільнянському  районі, районна державна лікарня  ветеринарної медицини

3).

Місця, де знаходилися хворі тварини та підозрілі у захворюванні, предме-ти догляду за ними, одяг та інші речі, забруднені слиною та виділен-ня від хворих тварин, дезінфікувати згідно з інструкцією про проведення ветеринарної дезінфекції об’єктів тваринництва.

Постійно

Управління Держпродспоживслужби в Попільнянському  районі, районна державна лікарня  ветеринарної медицини

4).

З  метою  здійснення  дієвих  заходів щодо  оздоровлення  від  сказу  території  району, проводити  заохочення мисливців  -  за  кожну знищену  голову  (лисицю,  вовка,  єнотовидну  собаку) - виплачувати до  50  гривень

Щорічно в сезон полюван ня

Управління агропро-мислового розвитку райдержадміністрації, управління Держпрод-споживслужби в По-пільнянському  районі, УТМР

5).

Проводити широку роз’яснювальну роботу серед населенням разом з органами охорони здоров’я про небезпечність сказу для людей і тварин, та заходи щодо профілактики та боротьби з ними.

Постійно

Управління Держпрод-споживслужби в По-пільнянському  районі, районна державна лікарня  ветеринарної медицини

 

Заступник голови районної ради                                                О.А. Корпан

 

Головне меню

Ви тут: Головна Документи Рішення 10 сесія VII скликання 169 Про Програму оздоровлення території Попільнянського району від сказу на 2016-2020 роки